Zavolejte nám: 00 420 776 556 003
E-mail: info@nemeckafirma.cz

Založení společnosti

Podnikání v Německu

  • Úvod
  • Založení společnosti v Německu

V Německu i Rakousku je běžné podnikaní na fyzickou osobu. Dost často se podniká pomocí komanditní společnosti a veřejné obchodní společnosti. Ze společností, které mají omezené ručení, se nejvíce používá GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung). Další formy obchodních společnosti, jako AS nebo SE, jsou výsadou velkých podnikatelských subjektů.

GmbH je totožná s českou společností s ručením omezeným, což znamená, že zakladatelé ručí za závazky společnosti, dokud nebylo zapsáno splacení vkladů do obchodního rejstříku. Zápisem splacení všech vkladů do obchodního rejstříku ručení zaniká.

Na rozdíl od podobné praxe v ČR, prodej ready-made společnosti – ačkoliv v praxi existuje – se nedoporučuje z toho důvodu, že vyžaduje vyšší vstupní náklady a že obchodní rejstřík vždycky vyžaduje dodatečné potvrzení o existenci základního kapitálu. Tímto se ztrácejí výhody hotové společnosti – možnost rychlého jednání a neexistence povinnosti prokázat základní jmění.

Zápis nové společnosti do obchodního rejstříku trvá poměrně krátkou dobu – 1 až 4 týdny. Nutné je připomenout, že společnost svým způsobem začíná existovat už ve chvíli, když byla podepsána společenská smlouva. V praxi se ale taková společnost musí označovat dodatkem "i.G." (in Gründung, anebo v založení). Takto označená společnost může uzavírat smlouvy a obchody už před zápisem do obchodního rejstříku.

Pokud se rozhodnete založit nové GmbH, musíte vědět, že k tomu je potřeba:

  • základní kapitál ve výši 25,000 € (minimálně 12,500 € se musí vložit na bankovní účet)
  • minimálně jeden zakladatel (fyzická nebo právnická osoba)
  • minimálně jeden jednatel
  • sídlo společnosti (virtuální sídlo anebo kancelář)
  • registrovaná živnost společnosti
  • registrace na finančním úřadě
  • otevření bankovního účtu

Aby bylo založení kompletní, je třeba udělat všechny uvedené kroky.

Na základě četných dotazů považujeme jako nutné vysvětlit, že možnost podnikání na fyzickou osobu pro českého občana existuje v případě, když si přejete v Německu skutečně bydlet. Jedná se totiž o to, že poplatky zdravotního a sociálního pojištění jsou v Německu proporcionální vysoké úrovní sociální a zdravotní péče a činí minimálně 500-600 € měsíčně. Zároveň je celkem složité zařídit si smlouvu o ubytování a registrovat si bydliště. Samozřejmě v případě, když jste ochotný do Německa aspoň částečně emigrovat, tak pro Vás přichází k úvahu přemýšlet o podnikaní na fyzickou osobu.

Můžeme Vám pomoci?

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat e-mailem či telefonicky,
rádi vám podáme více informací.

Kontaktujte nás

Neváhejte nás kontaktovat...
© 2022 Německá firma - podnikání v Německu, FIRMENGRÜNDUNG s.r.o., IČ: 02067579