CZ ENG HU PL
Podnikání v Německu

založení společnosti
sídlo společnosti
Podnikání v Německu
Podnikání v Rakousku
Evropská společnost
Offshore firma

Podnikaní v Německu

Podnikatelské aktivity českých občanů v Německu byly donedávna velmi vzácné. Pokud už měl někdo zájem o vstup na německý trh, raději volil služby některého z místních podnikatelů a fungoval pak na základě zastupitelství.

Za poslední léta jsme ale svědky náhlé změny, která proběhla v českém podnikatelském prostředí. Ačkoliv po listopadové revoluci byl poměr 100:1 ve prospěch německých investicí do ČR, dnes je všechno jinak. Čeští podnikatelé si uvědomují, že už dále nemohou ignorovat přítomnost tržního giganta, který čítá skoro 90 milionu obyvatelů.

V Německu je obvyklé, že každý podnikatelský subjekt má skutečné sídlo podnikaní. Donedávna byla praxe tzv. "virtuálních sídel" prakticky nemožná. Časy se ale mění, takže je už možné mít pouze virtuální sídlo, samozřejmě většinou v rámci větších kancelářských budov, nikoliv např. v bytě. Ceny virtuálních sídel jsou většinou 200 - 250 € měsíčně. Ceny pronájmu menších zařízených kanceláři (20 - 25 m2) jsou cca 600 - 1000 € měsíčně.

Je nutné kdykoliv být schopen prokázat stav základního kapitálu společnosti (musí být společnosti k dispozici v hotovosti na bankovním účtu, v pokladně společnosti, ve zboží, nemovitostech, atd.).

Stejně jako v ČR máme v Německu živnostenský úřad, finanční úřad a obchodní rejstřík. Pokud se ale dodržují pravidla – a to především znamená, že se musí dodržovat lhůty a že obchodování musí být průhledné – nemusíte se ze strany těchto úřadů obávat žádného zbytečného obtěžování.